Uzman Klinik Psikolog İlkim Seray Kılınç

İlkim Seray Kılınç

İlkim Seray Kılınç

Klinik psikologu İlkim Seray Kılınç; lisans eğitimini FMV Işık Üniversitesi’nde 3,5 yılda, Klinik psikoloji yüksek lisansını Okan Üniversitesinde tamamlamıştır. Lisans bitirme tezini, sosyo kültürel azınlık grupları ile; yüksek lisans tezini, hamilelik ve lohusalık döneminde depresyon ve kaygının incelenmesi üzerine yapmıştır. Lisans eğitimi esnasında İstanbul Üniversitesi ÇAPA Tıp Fakültesi’nde TÜBİTAK projesi dahilinde alzheimer ve afazik hastalarla çalışmış; Türkiye’nin ilk nöropsikolog olan Öget Öktem Tanör’ün asistanlığını yürütmüştür. Aynı zamanda tüm nöropsikolojik eğitimlerini yine ÇAPA Tıp Fakültesi Nöroloji ve Psikiyatri kliniğinde tamamlamıştır.

Hem lisans hem de yüksek lisans eğitimini Bilişsel Davranışçı Terapi ekolüne göre almış olan İlkim Seray Kılınç; süpervizyon eğitimlerini Bilişsel Davranışı Terapi ekolüne göre tamamlamıştır. Aynı zamanda terapi ekolünün workshoplarına katılmış ve deneyim kazanmıştır. Bilişsel Davranışçı Terapi ekolünün yanı sıra Prof. Dr. Doğan Şahin ve Dr. Görkem Gökçelioğlu’ndan Psikodinamik Psikoterapi eğitimi almış ve süpervizyonlarını Psikodinamik alanda da tamamlamıştır. Danışanlarını her iki ekole göre kabül ve takip etmektedir.

Lisans eğitiminden itibaren çeşitli devlet hastanelerinde farklı ekollere bağlı olarak stajer psikolog olarak görev almıştır. 3 yıl kadar süreyle otizm spektrum bozukluğu, hiperaktivite ve dikkat dağınıklığı, anlıksal yeti yitimine sahip olan çocuklar ile çalışmıştır.

Aynı zamanda Doç. Dr. Rukiye Hayran’dan aile ve çift terapisi, Yar. Doç. Dr. Özlem Gökmoğol’dan travma psikoterapisi eğitimi almıştır.

Uyguladığı Testler

Çocuklar için;

WISC-R Zeka testi, Catell 2A-3A, Portes, D2 Dikkat testi, Frostig Görsel algı testi, Bender Gestalt, Benton yüz tanıma testi, Metropolitan Okul olgunluğu testi, AGTE gelişim testi, Good Enough, Kelime söyleyiş testi, Peabody testlerini gerçekleştirmektedir.

Yetişkinler için;

SCL-90

KSE ve PANNS

MMPI

BEIER Cümle Tamamlama

Otomatik Düşünceler Ölçeği

BDE ve BAE

YALE BROWN Obsesyon ve Kompülsiyon Ölçeği

Yeme Tutum Ölçeği testlerini yapmaktadır.

Uzmanlık Alanları;

Depresyon

Kaygı Bozukluğu

Panik Atak

Sosyal Fobi

Yaşlılık Depresyonu

Obsesif kompülsif Bozukluk

Özgül fobi

Ayrılma Kaygısı

Mutizm (otizm benzeri)

Agorofobi

Yaygın Anksiyete Bozukluğu

Şizofreni

Bipolar (iki uçlu) Bozukluk

Psikoz

Borderline Kişilik Bozukluğu

Beslenme ve Yeme Bozukluğu

Çekingen Kişilik Bozukluğu

Bağımlı Kişilik Bozukluğu

OKB Kişilik Bozukluğu

Antisosyal Kişilik Bozukluğu

Histriyonik Kişilik Bozukluğu

Çocuklar için Uzmanlık Alanları;

Otizm spektrum Bozukluğu

DEHB

Yıkıcı Duygu Durum Bozukluğu

Anlıksal yeti yitimi

Özgül Öğrenme Güçlüğü

Anez Psikoloji bünyesinde tam zamanlı olarak danışan kabul etmektedir.

Terapi Yorumları


a.s :  İlkim hanıma yaşamakta olduğum depresyon için  bir arkadaşımın yönlendirmesiyle gittim. Bana uygulamış olduğu bilişsel terapi sayesinde artık kendimi daha iyi hissediyorum. Sürekli kötü hissedişlerim, kahvaltı etmiyor olmam ve hep yatma isteğimden günden güne uzaklaşıyorum. Bana vermiş olduğu egzersizler çok işime yaradı ve kendimle ilgili düşüncelerimin değişmeye başladığını hissediyorum. Kendisine çok teşekkür ediyorum.

g.f:  Uzun zamandır kaygılarımla başa çıkmaya çalışıyordum. Sürekli etrafımdaki insanlar yanımda yokken acaba onlara bir şey olur mu; ya ben onları kaybedersem diye endişe hissediyordum. Yaklaşık bir yıldır her gün bu endişelerle kendimi hep kötü hissediyor ve toparlayamıyordum düşüncelerimi. İlkim hanımla seanslara başladıktan sonra bu durumdan gitgide sıyrılmaya başladım. Teşekkürler

d.a : Çocukluğumdan beri aşırı düzenli ve temiz bir insanım. Bir süredir bu durum etrafımdaki herkesi rahatsız etmeye başladı ve psikoterapiye başlamaya karar verdim, İlkim hanım ile tanıştık ve süreç onun beni anlamasıyla başladı aslında. Beni anladığını aklımdaki düşüncelerime çözümler bulabildiğini görmek ve beraber birşeyleri başarıyor olmamız beni çok etkileyen bir faktör oldu. Kendisi danışanlarını çok iyi anlıyor ve çözümler bulabiliyor. Herkese tavsiye ederim. Teşekkürler

h.l : Biz İlkim hanıma çocuğumuzda gözlemlediğimiz bazı problemler için başvurduk. Kızımız bizimle iletişim kurmuyor ve asla annesinden ayrılmak istemiyordu. İlkim hanım önce bizi psikiyatriste yönlendirdi ve kızımıza otizm teşhisi kondu. Sonrasında bize uyguladığı terapiler sonucunda şimdi artık göz teması kurmaya yavaş yavaş konuşmaya ve diğer çocuklarla oyun oynamaya başladı. Herkese tavsiye ederim.

Ş.k : İlkim hanıma başvurma sebebimiz çocuğumuzun yaşamış olduğu sürekli sınavlardan düşük not almasıydı. Özellikle matematik dersinde sınıfta çok başarılı olmasına rağmen sınavlarda hep zayıf alıyordu. Kendisiyle yaptığı seanslarda konsantrasyon tekniklerini ona öğretti ve artık tüm sınavlardan yüksek notlar alıyor. İlkim hanıma çok teşekkür ederiz.

e.a : Bir süre önce konferanslardan dolayı topluluk önünde konuşmak zorunda kaldım. Neredeyse heyecandan bayılacaktım. Durum benim kontrol edemeyeceğim aşamaya gelince İlkim hanım ile daha önce bu konuda yardım alan başka bir arkadaşım yönlendirdi kendisine. Uzun zamandır devam ettiğimiz terapiler sayesinde şuanda artık heyecanlanmıyor ve kendi kaygımı kontrol edebiliyorum. İlkim hanıma çok teşekkür ederim

  1. a : Biz İlkim hanıma çocuğumuza zeka testi yaptırmak için gitmiştik. Testin sonucuna göre İlkim hanım bizi psikiyatriste gönderdi ve psikiyatrist ile eş zamanlı olarak oğlumuz için psikoterapi seanslarına devam etti

k.y:  Bundan yaklaşık iki yıl önce yaşadığım alkol problemi nedeniyle sürekli öleceğimi ve delireceğimi düşünüp panik atak krizleri yaşıyordum. Alkol almayacağımı düşündüğümde buna dayanmamın çok zor olduğunu düşünüp panik atak geçiriyordum. İlkim hanımın bende uygulamış olduğu teknikler ile yaptığı seanslardan sonra bu düşüncelerimle başa cıkmayı öğrendim. Şuan daha mutluyum. Çok teşekkürler

 

a.f : Ben 43 yaşındayım kendimi bildim bileli örümcekten korkarım ve evin neresinde görürsem göreyim hemen çığlık atar ve kaçarım. Hatta bazı geceler uyuyamam. İlkim hanımla tanıştığımızda bu korkularımı yine çok yoğun yaşadığım günlerdeydim. kendisi ile duyarsızlaştırma çalıştık. Çok etkili oldu o zamandan beri kaçmamayı ve bu durumla düşüncelerimle nasıl baş edebileceğimi öğrendim. çok teşekkür ederim

g.a :  Kızımın yaşamış olduğu öfke nöbetleri yüzünden İlkim hanıma başvurduk. Kızım öfkelendiğinde eline gelen herşeyi fırlatıyor ve herşeyi parçalıyordu. Bazen saçlarını koparmaya kadar varan durumları vardı. İlkim hanımın kızıma olan sevecen yaklaşımı onu anlayabilmesi ve bunu ona hissettirmesi sayesinde çok güzel seanslar gerçekleştirdiler. Sayesinde artık kızımın böyle problemleri olmuyor. İlkim hanım çok teşekkür ederiz.

m.a : İlkim Hnm: Hamileliğim boyunca hiç sorun yaşamadım fakat lohusalık başlayınca hayatımda her şey tepetaklak oldu. Sürekli bebeğimle ilgili kaygılar duymaya sürekli nasıl baş edeceğim diye kendi kendimle çelişmeye başladım. Bneim için çok zor zamanlardı. Tam o esnada Seray hanıma gitmeye karar verdim ve terapiye başladık. Gerçekten artık geleceğe dair gereksiz endişe taşımayı bırakmaya başladığımı an da kalmayı az da olsa başarabildiğimi düşünüyorum. Seray hanıma çok teşekkür ediyorum.

t.y : 5 yıl süren flört hayatımdan sonra erkek arkadaşım evlilik teklifi etti ve ben kendi annem ve babamın mutsuz evliliğinden dolayı evlenmekten bir aile kurmaktan çok korkuyordum. Erkek arkadaşımla bu yüzden çok problem yaşadık. Sonrasında Seray hanım ile seanslara başladığımızda bu korkularımın herkes için geçerli olmadığını, aslında her ilişkinin kendi içinde bir dili olduğunu ve evlilikte herkesin ilişkisine göre kendi ilişkime şekil veremeyeceğimi anladım. Bu sayede erkek arkadaşım ile sorunlarımız düzeldi ve şuanda 6 aylık evliyiz.

  1. ö : Ben İlkim hanıma annemin hastalığı için gittim . Hocamın hesabını sosyal medya üzerinden takip ediyorum , annem demans sorunu yaşandığında İlkim hanımdan destek almaya karar verdik ve ondan danışma aldık . Şu anda hastalıkla beraber ilerlemeyi , yaşamayı öğrendik . Evladı olarak yaşadığım sıkıntılı süreci ve dahası hastalıkla ilgili nasıl ilerleyeceğimiz  konusunda yaklaşımları ile görüşmelerimiz çok yardımcı oldu . Çok içten ve samimi bir psikolog . Kendisine teşekkür ederim .

h.g : Kendimi bildim bileli şişman bir insandım. Sürekli diyetisyene gidiyor ve kilo vermeye çalışıyordum. Hiçbir zaman başarılı olamadım. İlkim hanımla terapiye başlamaya karar verdim psikolojik olduğunu düşünerek. Seanslar boyunca fark ettim ki gerçekten bilinçaltımda kendimle ilgili değersizlik hissim sürekli tetikte çıkmayı bekleyen kaygılarım varmış. Bunları İlkim hanım ile beraber keşfettik ve artık her yemek yeme isteğim ve kilo alma kaygım bir araya gelince düşüncelerimi farkedebiliyor ve kendimi kontrol edebiliyorum. Bunları bana fark ettirdiğiniz çok teşekkür ederim.

m.a : İlkim hanım ile bu karantina döneminde Online görüşmeler yaptık . İlgisi, bilgisi ve doğru yönlendirmeleri ile kendim başa çıkamayacağımı anladığım anksiyete sorunumla ilgili kendisinden destek aldım . görüşmeler sonuncunda kendimi iyi hissetmeye başladım . Şu an her şey yolunda ilkim hanıma ilgisi ve alakası için teşekkür ederim.

d.a : İlkim hanıma kaygılı halimi fark edince başvurma kararı aldım . Kaygılarım günlük hayatımı etkilemeye başlayınca sitedeki yorumlar ve arkadaşımın tavsiyesi üzerine danışma almaya başladım . İlkim hanımın destekleyen ve rahatlatan kendinden emin bir tavrı var . Artık günlük hayatımda kaygı her şeyi ele geçirmiş durumda değil . Yaptığı doğru yönlendirmeler  ile kazandığım yeni düşünce yöntemleri sayesinde daha iyiyim . Terapi sürecinde daha da iyiye gideceğine inanıyorum. Kendisine yaklaşımı ve katkıları için teşekkür ediyorum .

Bize Hemen Ulaşabilirsiniz?