Uzman Psikolojik Danışman Şeyma Boydak

Şeyma Boydak

Şeyma Boydak

Şeyma Boydak Timar ilk ve orta öğrenimini Konya’da tamamladıktan sonra Giresun Üniversitesi Psikolojik danışmanlık ve Rehberlik bölümünü 2014 yılında tamamlamıştır. Lisans dönemi sürecinde 2012- 2013 eğitim öğretim yılının iki döneminde de Eramus Öğrenci Öğrenim Hareketliliği programı öğrencisi olarak Belçika Gent Üniversitesi Eğitim, sağlık ve İş bölümünde öğrenim görmüştür. Yüksek lisans eğitimini 2019 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünde yapmış olup “Özel Yetenekli Ortaokul Öğrencilerinin

Mükemmeliyetçiliklerinin Algıladıkları Anne Baba Davranışları ve Empati Düzeyleri Arasındaki İlişki” adlı araştırma teziyle tamamlamıştır. Yüksek lisans sürecinde yarım dönem İstabul Üniversitesi’nde misafir öğrenci olarak öğrenim görmüştür. Marmara Üniversitesi IX. Uluslararası Yükseköğretimde Psikolojik Danışma ve Rehberlik Araştırmaları Kongresi’nde araştırmasını sözlü bildiri olarak sunmuştur.

2014 yılından bu yana Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı çeşitli eğitim kurumlarında çalışmaya başlamış, farklı proje ve araştırma kapsamında eğitimcilere ve ailelere yönelik eğitimler vermiştir. Avrupa Birliği destekli proje kapsamında Çocuk Koruma Kanunu Danışmanlık Tedbir Kararları Eğitici Eğitimi almış olup farklı kurumlarda görev yapan psikolojik danışmanlarına eğitimler vermiştir. Farklı gelişim özelliklerine sahip çocuk ve ergenlerle çalışma imkanı bulması (üstün/özel yetenekli, İşitme engeli, otistik, hiperaktivite, kaygı bozukluğu, davranış bozukluğu vs.) onları anlayabilmesi ve bu doğrultuda uygun terapotik yaklaşımlar geliştirebilmesi adına oldukça yardımcı olmuştur. Bu süre zarfında aile eğitim programları düzenleyerek aile içi iletişim ve ilişki dinamiklerine yönelik çeşitli farkındalık ve müdahale çalışmaları başlatmıştır. Çocuk- ergen ve yetişkin gruplarında bireysel ve grup psikolojik danışma çalışmaları devam etmektedir.

Alanda aldığı psikoterapi eğitimleri ile kendini geliştiren Şeyma boydak Timar’ın aldığı eğitimler; İstanbul Davranış Bilimleri Enstitüsü (2018) Emre Konuk ve Asena Yurtsever tarafından verilen EMDR Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşlemleme Terapisi eğitimini almış olup çeşitli travma ve fobilerde bu ekolden yararlanmaktadır.

İstanbul Uluslararası Zerka Moreno /Psikodrama Enstitüsü’nde (2018) Ayça Atasoy, Deniz Altınay, Neşe Karabekir gibi alanında uzman psikodramatistlerden psikodrama eğitimi almaktadır. Ayrıca bu enstitüde “Çocuk Psikodraması” seminerlerini 2020 tarihinde tamamlamıştır.

Psikoterapi Enstitüsü’nde Tahir Özakkaş tarafından verilen Bütüncül Psikoterapi Teorik Dönem eğitimini 2019 yılında başarıyla tamamlamıştır. Bütüncül psikoterapi; içerisinde birçok kuramı barındıran ,işe yararlılık perspektifinde entegre etmiş olduğu teorik bilgiyle danışanın öznel gerçekliğini anlamaya çalışan ve her danışanın ihtiyacına göre süreci yeniden şekillendiren dinamik bir terapi yaklaşımıdır. 4 yıl süren psikoterapi eğitiminin bu yıl vaka formülasyon dönemi eğitimine devam etmektedir. Psikoterapi Enstitüsü’nün düzenlediği sempozyum ve kongrelere katılmış 4.Ulusal Bütüncül Psikoterapi Kongresi Düzenleme Kurulu üyesi olarak görev almıştır. Ulusal ve uluslararası derneklerden, Psikoterapi Enstitüsü Derneği, Klinik Hipnoz Derneği ve Society for the Exploration of Psychotherapy Integration Derneği aktif üyesidir.

Psikoterapi Enstitüsü Bütüncül Oyun Terapisi Eğitimi devam etmektedir. Bu eğitim kapsamında ; çocuk psikopatolojisi, çocuk merkezli oyun terapisi, filial terapi, bağlanma sorunları, deneyimsel oun terapisi, dışavurumcu oyun terapi yöntemleri (kum, sanat, kukla terapisi), çocuk ve ergenler ile şema terapi, süresi sınırlı oyun terapisi, çocuk ve ergenlerde göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işlemleme modeli, çocuklarda travma alanlarında çocuk ve ergenlerde çalışmalar yürütmektedir.

Hipnotik yeniden İşlemleme terapisi ile yoğun duygu yükü olan durumlarda oldukça etkili olan yaklaşımın eğitimi Haluk Alan ve sinan Güzel’den almıştır. Sanat Terapisi ve Kum Terapisi gibi dışavurumcu terapi ekollerinin de eğitimlerini bünyesine katıp eklektik bir yaklaşım içinde psikoterapi çalışmalarını sürdürmektedir.

Bireylerin içine doğduğu ailedeki ilişki sistemlerini, kuşaklararası aktarılan bilgi ve travmaları inceleyen, bu doğrultuda çeşitli uygulama teknikleri sunan ekol Sistemik Aile Dizilimi Uygulayıcı Eğitimi birinci modülünü 2020 tarihinde Svagito R. Liebermeister’dan almıştır ve eğitimine devam etmektedir.

Terapi Yorumları

s….

Şeyma Hanım a kendisiyle görüşen bir arkadaşımın önerisi üzerine başvurdum. Açıkçası son dönemde hem ilişkimde hem de kişisel hayatımda yaşadığım bir takım sorunlar gittikçe büyüyerek benim için içinden çıkılmaz bir hal almıştı. Süreç içerisinde Şeyma hanımın sakinliği, profesyonelliği, bana olan inancı ve anlayışı ile güçlendiğimi hissettim. Hayatımda problem olarak gördüğüm konuları tek tek ele alışı, beni her şeyin üzerinde tek tek düşünmeye, sorunlar için çözümler üretmeye cesaretlendirdi. Kendisine çok teşekkür ediyorum.

m…..

26 Ocak 2021

Travmalarım üstüne uzun süredir çalışmak istiyordum. Sağlıklı iletişim kurabileceğim bir terapist arayışındaydım. Bir arkadaşım aracılığıyla Şeyma hanımla tanıştım. İlk görüşmemizde doğru bir uzmana başvurduğumu anladım. İşini hakkıyla yapan, iletişimi kuvvetli, şefkat dolu bir insan. Kısa zamanda uzun bir yol aldık. Kendisine teşekkür ediyorum.

e….ş

24 Ocak 2021

Kızım geçirdiği rahatsızlık için beni suçluyordu gitmesi gereken doktor kontrollerine bir türlü götüremiyordum. Ev içinde sürekli kardeşiyle kavga ediyorlar birbirlerine fiziki şiddet uyguluyorlardı. Ne yapsam kızıma gerçek anlamda ulaşamıyordum. Öğretmeni bir terapistten destek almamı önerdi. Kızım başta terapi almayı reddetti. Kızıma ulaşabilmek için ben görüşmeye başladım Şeyma hanımla. Sonrasında kızımı küçük bir ön görüşme yapmaya ikna ettim. Bizim yıllardır hissettiremediğimiz anlayışı, güveni hissettirdi görüşmeye devam etmek için kızımı ikna etti. Kızım yıllardır kimseyle paylaşamadığı için içinde biriken yoğun öfke birikimini Şeyma hanım sayesinde aştı. Kardeşiyle daha sağlıklı bir ilişki içindeler şuan hala katetmemiz gereken yollar var kızımla birlikte devam ediyoruz. Ailemiz içinde oluşturduğu huzur ortamı, kızımla iletişimi ve yıllardır benim de üzerimde biriken yorgunluğu hafiflettiği için kendisine çok teşekkür ediyorum.

ng….

23 Ocak 2021

Boşandıktan sonra yaşadığım sorunlar nedeniyle çocuklarım için başladım kendim için devam ediyorum. Boşanma sonrası düzen değişikliği çocuklarımın okullarında gerilemelerine ev içinde huzursuzluklara ve benimle olan iletişimlerinde kopukluğa sebep oldu. Onlara ne şekilde yaklaşmam gerektiğini bilmiyordum. Bir arkadaşımın tavsiyesiyle Şeyma Hanımla görüşmeye başladık. Anlayışlı sıcak tavrıyla çocuklarımla yeniden iletişim kurmama, okullarında yeniden yükselişe geçmelerine benim de kendimi daha iyi hissetmeme sebep oldu. Şuan kendim için terapiye devam ediyorum geleceğe daha umutla bakmama sebep olduğu için kendisine çok teşekkür ediyorum.

n…..

23 Ocak 2021

Gecen sene çatışmalı bir bosanma süreci ardından çocuğumuzda degisik tikler, konusma bozukluğu ve kekelemeler başladı. Zaman zaman benle ve eski eşimle de görüşmeler yaptı. Çocuğumuzla yaptigi çalışmalardan sonra ondaki rahatlamayi görebiliyorduk ve bizdeki cok mu gec kaldik korkusu gittikce azalmaya başladı. Problemin nedenselliğini, gelisim dönemi ve ihtiyaçlarını en onemlisi de cocugumla empati kurabilmem konusunda eski esime ve bana cok yardimci oldu. Çocuğumuz su an gayet guzel konuşuyor ve atlattık şükür. Teşekkürler

i…..

22 Ocak 2021

Üniversite sınavına hazırlandığım hayatımın zaten zor devam eden bir döneminde en yakın arkadaşımın ölümü ile hayatın anlamını sorgulamaya başladım. Yaptığım her şeyin gereksiz, yetersiz olduğunu, hayatın çok boş olduğunu düşünmeye başladım. Arkadaşım için bişey yapamamak son aradığında telefonunu açmamış olmak kendimi suçlu hissettiriyordu. Rüyalarımda hala hayatta olduğunu hayattayken bişeyler yapmam gerektiğini bişeyler yapabilirsem onu kurtarabileceğimi görüyordum. Uyandığımda onun ölmüş olduğu gerçeğiyle yüzleşemiyordum. Her defasında aynı acıyı yeniden yaşıyordum. Ailem girmem gereken önemli bir sınavım olduğunu hayatın devam ettiğini benim de devam etmem gerektiğini söylüyordu ama ben devam edemiyordum. Şeyma hanımla görüşme ayarladılar. Şeyma hanım önce yasımı yaşamamı sonra yeniden toparlanmamı sağladı.

h…..

22 Ocak 2021

Kızımın karanlik korkusu var ve geceleri tuvalete tek basina gidemiyordu çoğu zaman da bizimle birlikte uyumak istiyordu. 3 yıl önce Seyma hanimla bir sure çalıştılar ve o süreci rahatlikla atlatabildik tabi bize de cok is düşmüştü işbirliği içinde calistik ve cok sey öğrendik. Kızımla iliskimiz de çok sağlamlasti. Kendisine teşekkür ederim ve herkese tavsiye ederim.

s….p

22 Ocak 2021

Şeyma hanımla oğlumun konuşma bozukluğu için çalışmaya başladık kendisi alışılmışın dışında daha empati kurarak oğluma ulaşmaya çalıştı biz ikinci terapiden sonra değişimleri görmeye başladık hem benim hem de oğlum için çok yararlı olucağını görebiliyorum kendisine bilgisi ilgisi ve çok teşekkür ediyorum daha fazla kişiye ulaşabilmesi ve ışık olabilmesi dileğiyle..

a…..

21 Ocak 2021

Oglum cok yalniz bir cocuk yeni kardesi dünyaya geldikten sonra iyice kendi dünyasına kapandi ve ona ulaşamıyorum. Muhabbet kuşunu cok severdi ve 2 ay önce kuşu kaybettik. 1 ay kadar da Seyma hanimla görüşüyoruz şimdilik memnunum oglumla bir ilişki kurmus olmalari bile benim icin mutluluk verici. Cok teşekkürler

ha…e

21 Ocak 2021

hayatımda çok psikoloğa gittim fakat çare bulunmadığı için geçirdiğim bu kötü olaylarla yaşamak mecburiyetinde olduğumu düşündüm. Bir arkadaşımın beni sürekli teşvik etmesiyle internette Şeyma hanıma başvurdum ve ilk seansından itibaren beni büyüledi. İçinde bulunduğum durumu anlamanın ötesinde duygularımı okudu diyebilirim. Boş vaatlerde bulunmak yerine zorlu olan ama çözüm yolunu düpedüz söylemekten çekinmedi. Sürekli Takipte kaldı ve benim yaşadığım şeyleri inanılmaz benimsedi. Karşıma çıktığınız için çok minnettarım hayattan tekrardan keyif almamı sağladığınız için size sonsuz teşekkür ediyorum.

ş….

20 Ocak 2021

Eşimi akciğer kanserinden kaybettikten sonra tedavi sürecinde eşimin ve hastanedeki diğer kanser hastalarının yaşadıklarından etkilenerek kendimde sürekli bir hastalık aramaya başladım. Her gün hasteneye gidip her yerimden ayrı ayrı tomografi, emar, film çektiriyordum. Gittiğim bütün doktorlar sorunumun psikolojik olduğunu söylediler ve tedavi için Şeyma hanımla görüşmeye başladım. Ağır bir yas sürecini atlatmama, hastalık hastalığından kurtulmama ve tüm bunlarla bağlantılı çocukluk travmalarıma kadar birçok meseleyi çözüme kavuşturmama yardımcı oldu. Beni sabırla, sevgiyle dinledi anladı ben dahi kendimi anlayamazken. Şükran duyuyorum kendisine ve emeklerine

k….s

20 Ocak 2021

Şeyma hanıma anksiyete tedavisi için başvurdum. Kendisi sevecen ilgili cana yakın birisi. İlk görüşmemizden itibaren kendimi daha iyi hissediyorum.Danışamlarını çok iyi dinleyen yol gösteren şefkat dolu birisi Kendisine çok teşekkür ederim

c….ş

20 Ocak 2021

Şeyma Hanıma yaklaşık 2 yıldır baş etmeye çalıştığım panik atak rahatsızlığım için başvurdum.Kendisiyle pandemi nedeniyle online görüşmelere başladığımda umutsuzluğa kapılmış halde ve dolayısıyla da özgüvenimi yitirmiş durumdaydım ancak Şeyma Hanım önce yaşadığım durumun farkındalığını bana kazandırarak panik atağı aşmak için gerekli özgüveni sağladı sonrasında kendisinin gözetiminde panik atağın hayatımdaki etkilerini çözebildim.Bununla birlikte yaşam kalitem ve farkındalığım inanılmaz arttı.Kendisiyle seanslarımız henüz sonlanmamasına rağmen ben kendimi çok daha özgür ve mutlu hissediyorum .

z…..

20 Ocak 2021

Şeyma Hanım bilgisiyle hayatıma güzel dokunuşlarda bulundu. Özgüven anlamında bana birçok şey kattı. Başarılarının devamını dilerim.

h…..

20 Ocak 2021

Adaptasyon sorunu ve arkadaş çevremin yaptığı zorbalıklar yüzünden iki kez lise değişikliği yapmak zorunda kaldım ama hala çevremle iletişim kuramıyor, hiç arkadaş edinemiyor ve gittikçe asosyalleşen hayatımda psikolojik çöküşler yaşıyordum. Durumu fark eden bir hocam destek almam gerektiğini söyledi ve beni Şeyma hocaya yönlendirdi. İnsanlarla olan ilişkilerimde nasıl ilerlemem gerektiğini ve istenmeyen olaylarla nasıl başa çıkacağımı öğrendim. Sayesinde insanların içindeki kötülükten etkilenmiyorum artık 🙂 Beni hayatla barıştırdığı için minnettarım..

h…..

19 Ocak 2021

Obsefif kompulsif bozukluğu tanısı dolayısıyla işte ve evde yaşantımda zorluklarla karşılaşıyordum. 6 ay once yakın tavsiyesi üzerine Şeyma hanım ile görüşmeye başladık ve benim adıma çok olumlu ilerleyen bir süreçle karşılaştım yaklaşık 7-8 hafta sonra faydasını günlük yaşantımda net bir şekilde gormeye başladım işinde uzman olan Şeyma hanıma ilgisi ve bilgisi ile iyileşme umudu verdiği için teşekkür ederim.

b…..

19 Ocak 2021

Kapalı alanlarda nefes alma güçlüğüm sebebiyle kapalı alan fobim için gidiyordum. Kapalı alanlarda yaşadığım rahatsızlıklar hayatımın olumsuz etkilenmesine neden oluyordu. Metroya binmek yerine daha uzun sürecek olmasına rağmen başka taşıtları tercih ediyordum, asansöre binmek yerine merdivenleri kullanıyordum, -1 -2 katlarda olan derslerimde kapıya daha yerlerde oturmaya çalışıyor dikkatimi hiçbir zaman derse veremiyordum. Yaşadığım bu rahatsızlıklar için Şeyma Hanımla terapiye başladık. Bir süre sonra rahatlamaya başladım. Kapalı dar alanlar artık nefes almamı engellemiyor metroyu da asansörü de kullanabiliyorum 🙂 Şimdi başka sorunlar ve travmalar üzerine çalışmaya devam ediyoruz. Gerçekten alanında yetkin, sempatik ve samimi biri ihtiyacı olanlara öneririm kesinlikle.

ay…m

19 Ocak 2021

İki yaşındaki kızımızın yeme problemi ve hırçınlığı için görüşme sağlıyoruz bariz şekilde ilerleme ve değişimin farkındayız ilgisi alakası sabırla yardımcı oluşu samimiyeti gercekten mükemmel kızımızla beraber bizimde bilinçlenmemize yardımcı oldu yaptığımız hataları görmemizi sağladı emeğinize sağlık hocam gönlümüz daha rahat artık

b…..

19 Ocak 2021

2005 yılında yaşadığımız iflastan sonra çok zorlu süreçler geçirdik. Daha sonrasında oğlumda epilepsi rahatsızlığı oldu. Bu süreçte arkadaşımın tavsiyesi ile Şeyma Hanım ile görüşme sağladım. Allahıma çok şükür daha iyiyim. Bana çok iyi geldi. Kendisi merhametli, iyimser bakışlı bir uzman. Kötü olduğum zamanlarda ara ara görüşmelerimize devam ediyoruz. Aldığım seanslardan memnun kaldım. Oğlum da hastalığını atlattı. Şuanda ailecek çok iyiyiz. Şeyma Hanım’ın vermiş olduğu destek yeterli oldu. Problemlerimiz kalmadı.

e….

19 Ocak 2021

Şeyma Hanım ile hem oğlum hem de kızım vasıtasıyla görüşme sağladık. Kendisi hem uzman olarak hem de insan olarak çok yardımcı oldu. Sanki bir tanıdığımla, arkadaşımla konuşuyormuş gibi hissettim. Kızımın kendisine güvenmemesi, değersiz hissetmesi, basit görmesi ve sınav stresinden dolayı görüşme sağladık. Oğlum için de diğer insanlarla empati kurabilme, arkadaşlarına söz hakkı tanıma ve düzgün davranması için görüşme sağladık. Kendisi bizlere kitaplar önerdi. Şeyma Hanım’ı dinleyerek, onların bakış açısıyla bakmayı öğrendim. Uzman yardımıyla daha rahat oluyor. Onların geri dönüşümü daha iyi oluyor. Arkadaşlarıyla olan ilişkisinden, bizimle olan ilişkisinden ya da gözündeki mutlulukta hissedebiliyorsun. Konuşulanlar zihinde kaldığı için yavaş yavaş uygulamaya çalışıyorsun ve mutlu oluyorsun. Kızımın sınav stresinden dolayı sınavında hemen çıkacağını, çok çalıştığı halde yapamayacağını düşünüyordum.Ama çok şükür sınavda 4-5 yanlış ile bitirdi. Şeyma Hanım’ın etkisi çok oldu. Ben çok memnun kaldım. Kendisi bence iyi bir uzman. Tekrar ihtiyacımız olursa eğer kendisine gitmek isterim.

e…..

18 Ocak 2021

Çocuklarıma ergenlik döneminde nasıl davranmalıyım, nasıl yapmalıyım, daha iyi nasıl anne olabilirim diye tavsiye üzerine görüşme sağladım. Şeyma Hanım’ın dediklerini harfiyen uyguladım. Annemin beni büyütürken yapmış olduğu yanlışları yapmamış oldum ve çocuklarımın zihninde kirli bir iz bırakmadığımı düşünüyorum. Kendisi benim çocuklarıma çok baskı yaptığımı söyledi ve sayesinde daha az seviyeye düşürmüş oldum. Konuşarak, ılımlı bir şekilde halletmeye çalıştık. Bana yapılan şeyleri çocuklarıma yaptığımı ve bunu yapmamam gerektiğini söyledi. Öfke kontrolü seansları yaptık. Bana çok faydasının olduğunu düşünüyorum. Dinlediklerimi çocuklarıma ve çevreme de aktardım. Şeyma Hanım ile 1 yıldır görüşmelerimiz devam ediyor. Ben memnunum.

f….

17 Ocak 2021

Oğlumun içe kapanıklığından dolayı görüşme sağladık. Yaklaşık olarak haftada bir gün olacak şekilde 1 buçuk-2 ay kadar görüşmelerimiz devam etti. Seanslardan sonra oğlum daha sosyal, duygularını ifade edebilen ve kendine güvenen bir birey oldu. Şeyma Hanım çok aşırı güven veren, danışanla arasındaki ilişkiyi önemseyen, sır tutan, tamamen güvenilir, güleryüzlü, çok iyi dinleyen bir uzman. Bizler tesadüf olarak görüşme sağladık ve seanslardan memnun kaldık.

t…..

15 Ocak 2021

Sınav döneminde yaşadığım stres,gelecek kaygısı,kendime olan güvensizlik gibi sıkıntılarım vardı.Şeyma ablamla görüşmelerimden sonra sınava karşı olan bakış açım çok değişti.Desteği hep arkamdaydı.Beni anlayan,motive eden konuşmalarıyla birlikte adım adım bu süreci daha da kolay,mutlu ve umutlu hale getirdik.Güzel yürekli ablama sonsuz teşekkürler.

b…..

15 Ocak 2021

Şeyma hanımı bir arkadaşımın önerisiyle buldum kendisiyle yaptığım ön görüşmede çok sıcak kanlı ve bilgili olduğunu görünce devam etmek istedim. Uzun süredir kaygı bozukluğu ve stres problemleriyle uğraştığım için günlük işlerimi bile yapamayacak konuma gelmiştim şeyma hanım sağolsun kendimi tekrar iyi hissetmeme yardımcı oldu. eskisi kadar negatif düşüncelerim kalmadı ve kaygı bozukluğumu kontrol altına alabildik kendisine çok teşekkür ediyorum.

Bize Hemen Ulaşabilirsiniz?