İnsanların aslında korkularının mantıksız olduğunu bilmelerine rağmen bir şeylerden yada bazı durumlardan korkması olayına fobi denir. İnsanlar korkularının mantıksız ya da abartılı olduğunu bilmelerine rağmen yine de yaşadıkları anksiyeteyi engelleyemezler. Bazen korku duyulan şey gerçekten tehdit oluşturan bir durum olabilir fakat kişinin tepkisi, olması gerekenden çok daha abartılı olur. Tehdit olarak algılanan nesne yada olaylar karşısında insanlar gerçekten panik hali ve dehşet duyguları yaşayabilirler bu da fobilerini pekiştiren bir durumdur.

Kadınlar da erkeklere nazaran daha fazla fobi görülür. Bazen hiçbir müdahale yapılmaksızın fobiler ortadan kalkabilirler. Fobiler, endişe yaratan durum, ortam yada nesneden kaçınma çabasıyla başlar ve güçlenerek sürerler. Kişiler hep tatsız deneyimler yaşadıkları için fobilerini haklı görebilirler.

Fobiler de ilaç tedavisi, rahatlama teknikleri ve çeşitli psikoterapi yöntemleri kullanılarak tedavi edilebilirler.

Aslında fobinin ortadan kalkmasının mantığı korkunun asılsız olduğu ve korkulan durum yada nesneye karşı kişinin duyarsızlaşmasıyla ortadan kalkarlar. Bu durum gündelik hayatta iki biçimde olabilmektedir. Aniden maruz kalmak ve korkunun asılsız olduğunun fark edilmesi yada aşamalı olarak korku durumu veya nesnesine karşı duyarsızlaşmak amacıyla adım adım yaklaşma tekniğidir. Aniden maruz kalma durumu, aşamalı yaklaşmaya göre çok daha risklidir çünkü insanlar aniden maruz kaldıklarında korkularını yenmeyi başaramazlarsa bu durum fobiyi pekiştirici etki de yaratabilir, en mantıklı yol aşamalı duyarsızlaştırma yöntemidir. Burada korkulan duruma yada nesneye karşı güvenli bir mesafe ayarlanarak işe başlanılır. Mesela köpek fobisi olan birinin pet shopta yada sokakta belli bir mesafeden hayvanları izlemesi ile başlayabilir yada yavru hayvanlar tercih edilebilinir. Başka bir örnek verecek olursak toplum önünde konuşamayan biri ilk olarak aile önünde konuşma yaparak başlayabilir. Fobik kişinin yanında güvendiği birilerinin olması cesaretini toplaması açısından çok önemlidir. Yapılacak uygulamada kuralı şu şekilde belirlemeliyiz: Korkulan nesne yada duruma ne kadar yakınlaşılacağına her zaman kişi kendisi karar vermeli ama karar verdiği mesafeden asla daha geriye gitmeyeceğine dair söz alınmalıdır. Her seferinde kendini hangi noktada rahat hissediyorsa fobiye yaklaşma mesafesi bu olmalı ve her birkaç denemeden sonra bir sonraki mesafe saptanmalıdır. Bu şekilde zamanla aşamalı olarak yaklaşarak fobilerden tamamen kurtulabiliriz.Bir cevap yazın