Panik Atak (Panik Bozukluk)

Genelde çok sevdiği birinin kaybı gibi büyük bir stresle başlayan ve kontrolünü kaybetme duygusu ile karakterize bir rahatsızlıktır. Panik bozukluğa sıklıkla “agorafobi” de eşlik eder.

Agorafobi, kişinin AVM gibi kalabalık yerlerde bir sebepten ötürü kendini yetersiz/çaresiz hissetmesi ve yardım istemesinin veya durumdan kurtulmasının mümkün olmadığına dair korkular geliştirmesi durumudur.

Panik bozukluk(panik atak) yaşayan kişiler kriz anlarında bayılacakmış gibi, ölecekmiş gibi, başlarına çok kötü bir şey gelecekmiş gibi yani “mış” gibi olurlar. Böyle zamanlarda kalp çarpıntısı, terleme, nefes almada güçlük, boğulma hissi vb. belirtiler görülür.

“Felaketleştirme”, “ya olursa” gibi olumsuz düşünce özelliklerini sıklıkla kullanıldığı bu rahatsızlıkta kişi kendisine sadece sorular sorar ama bunların hiçbirini gerçek anlamda cevaplamaz. İşler bir süre sonra da içinden çıkılamayacak bir hal alır.

Bu rahatsızlığın tedavisinde ilk başta bir psiko eğitim verilir. Panik atak ile ilgili doğru bilgiler aktarılır. Sonrasında ise gevşeme, maruz bırakma gibi teknikler uygulanır.