Ruhsal Travma

Ruhsal travma; beklenmedik bir anda gerçekleşen, bireyde çaresizlik, korku ve panik yaratan, vücut bütünlüğünü tehdit edici veya ölüm düşüncesine sürükleyen, yaşayanı çaresiz bırakan olaylarla tanımlanır.

Bir kişinin ruhsal travma yaşaması sadece kendi başına gelen olaylar sonucunda olmaz. Ruhsal travmalarda, kişi olayı yaşayabilir, tanık olabilir ya da kendisi için önemli olan birinin başına geldiğini öğrenebilir.

Bir olayın travmaya neden olabilmesi için kişinin yaşamına veya vücut bütünlüğüne yönelik tehdit, şiddet veya ölümle yüz yüze getirmesi gerekmektedir. Ruhsal travma yaşayan kişi, yoğun duygusal sıkıntı ile sıklıkla bazı hayaller ve kabuslar görmeye başlar. Yani travmatik olay kısır döngüye girmiş ve rahatsız edici şekilde ortaya çıkmıştır.

Mesela çocukluk döneminde erkeklerle ilgili devamlı olumsuz (günah vs.) şeyler söylenen bir kız çocuğu, ileride erkeklere karşı kendini kapatır ve kafası yerde mahcup bir tavır sergileyebilir. İyi niyetli ama işlevsiz diyebileceğimiz bu travmatik olaylar/yaşantılar bizde denetleme, bağlantı kurma ve anlamlandırma duyumlarını veren olağan baş etme sistemlerini felce uğrattığı için etrafında olup bitenleri fark edemez ve saldırılara açık hale gelir.

Ruhsal travma tedavileri bazı durumlarda ilaç tedavisi gerektiren bir rahatsızlıktır. Bu süreç belirlendikten sonra yaşanan olayların bir analizi yapılır. Danışana farklı bakış açıları kazandırılır. Gevşeme, sistematik duyarsızlaştırma gibi teknikler uygulanır.