Sosyal Fobi

Bir başkası tarafından değerlendirileceği durumlarda yoğun bir kaygı içine girme ve sonucunda da sosyal ortamlara girmekten kaçınma durumudur.

Bazı sosyal ortamlar çoğu kişi için stres yaratabilmektedir ama sosyal fobisi olan biri için topluluk önünde yapılan eylemler tahmin edilemeyecek kadar yüksek kaygı yaratır. Kaygının sonrasında yüz kızarması, titreme, terleme gibi belirtiler ortaya çıkar.

Sosyal fobisi olan kişiler eleştirilmekten çok korkarlar. Yanlış yapmaktan çekindikleri için de denemek bile onlar için başlı başına bir problemdir ve haliyle de baş etme yetenekleri pek gelişmemiştir. Olaylarla baş edemedikleri için de genelde korktukları başlarına gelir.

Birisi izlerken iş yapma, telefon kullanma, umumi tuvaletlere gitme, topluluk önünde konuşma ve hatta alış veriş yapma bile sosyal fobisi olan biri için çok zorlayıcı eylemlerdir.

Aile ortamı, yetiştirilme tarzı, kötü deneyimler, çok fazla şehir değiştirme, akranları tarafından dışlanma vb. durumlar kişide sosyal fobi geliştirmesine neden olabilir.

Sosyal fobi tedavisinde kişiyi olumsuz etkileyen aile ve çevresel faktörler incelenip farklı bakış açıları ve baş etme yöntemleri öğretilmektedir.