Yeme Bozukluğu

Yetiştirilme tarzımız ve takılı kaldığımız bazı düşünce/imgelerle ilgili olabilmektedir. İki şekilde kendini gösterir.

Anoreksiya Nervoza; Anoreksiya nervozada kendine aşırı yönelme durumu vardır. Bu rahatsızlığa yakalanan kişiler çok zayıf olmalarına rağmen kendilerini olduklarından çok daha fazla kilolu görürler. Dürtüseldirler ve kendileriyle barışık değillerdir.

Blumia Nervoza; Bu rahatsızlıkta kişiler tıkanırcasına ve kontrol edilemeyecek şekilde yemek yeme alışkanlığına sahiptirler. Sonrasında ise bir pişmanlık içinde kusma vb. davranışlar gösterirler. Yeme davranışı ne kadar kontrolsüz olursa rahatlama davranışları da bir o kadar abartıdır. Genelde bağımlı bir yapıdadırlar, tatmin olmakta çok zorlanırlar ve bu durum sadece yemekle sınırlı kalmaz bütün hayatına etkiler.

Yeme bozukluğunun bir çok sebebi vardır. Ailenin yeme ile ilgili tavrı, geçmiş yaşantımızda hazmedemediğimiz bir olay, düşünce/imgeler ve baş etme yöntemlerinin eksikliği kişilerde yeme bozukluğuna götürebilir.

Yeme bozukluğu tedavisinde ilk başta yemek ile ilgili bilişsel çarpıtmalar ve nedenleri incelenmekte ve sonrasında kişiye yeni baş etme yöntemleri öğretilmektedir